top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSARP Poznań

LX EDYCJA KONKURSU - WYDARZENIA JUBILEUSZOWE

Poznański Oddział SARP prowadzi przygotowania do uroczystego rozstrzygnięcia 40 już edycji Konkursu im.prof. Władysława Czarneckiego na najlepszą pracę semestralną wykonaną przez studentów architektury i kierunków projektowych na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Artystycznym. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 1984 roku (pierwotnie odbywały się 2 edycje rocznie jako podsumowanie semestru letniego i zimowego) i tym samym jest jednym z najstarszych tego typu cyklicznym wydarzeniem w Polsce. Na liście laureatów i wyróżnionych w konkursie, która liczy już blisko 300 pozycji, można znaleźć nazwiska uznanych architektów, wybitnych dydaktyków, zwycięzców konkursu J.B Quadro, przedstawicieli organów administracji architektonicznej, byłych i obecnych członków zarządu SARP i Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zdobycie nagrody w Konkursie jest dla młodych adeptów często przepustką do świata „dorosłej” architektury i zwiastunem sukcesów w działalności zawodowej.

Inicjatorami Konkursu upamiętniającego zasłużonego dla Poznania Profesora byli architekci Krzysztof Frąckowiak i Stanisław Sipiński, którzy w czerwcu 1984 roku przekonali Zarząd SARP do swojego pomysłu. 14 lutego 1985 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Sądu Konkursowego SARP, który rozpatrywał prace studenckie wykonane w semestrze zimowym 1984/1985, nominowane do pierwszej edycji Konkursu. Uroczyste otwarcie premierowej wystawy wraz z ogłoszeniem wyników nastąpiło w dniu 19 lutego 1985 r. Historycznym, pierwszym laureatem został student Mariusz Gramowski, natomiast wyróżnienia otrzymali Paweł Pietrzyk, Joanna Styka oraz Piotr Kozłowski.

Otwarta formuła Konkursu pozwala na udział w fazie eliminacyjnej zarówno niewielkich opracowań architektonicznych jak i obszernych projektów z zakresu urbanistyki. Dzięki temu Konkurs od początku istnienia nieprzerwanie cieszy się olbrzymią popularnością wśród studentów - co roku w szranki staje ponad 100 adeptów poznańskich uczelni. Udział w Konkursie daje uczestnikowi przedsmak prawdziwej rywalizacji będącej jednym z elementów wykonywania zawodu, ale jest również okazją do zapoznania się z pracami kolegów i bodźcem do rozwijania własnego talentu. Dla SARPu Konkurs jest istotnym elementem realizacji zadań statutowych: integracji środowiska i promowania dobrej architektury, ale także swoistym łącznikiem międzypokoleniowym. Bez wątpienia trudno dzisiaj wyobrazić sobie kalendarium roku akademickiego bez tego wydarzenia.

By uhonorować 40 - edycję tego ważnego dla naszego środowiska Konkursu Zarząd SARP Poznań zaprasza Państwa na szereg wydarzeń: wykładów, debat, spotkań, których głównymi bohaterami będą laureaci Konkursu im. Władysława Czarneckiego.



50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page